Пленарен доклад //
Докладът въвежда и дискутира текущи проблеми на допълващата и алтернативна комуникация, между които мануални и графични системи, групи от потребители, реч и допълваща и алтернативна комуникация.
Пленарен доклад // Езикът е интегрална част от ученето и социалното функциониране на всички деца и се счита за необходимо за личностната реализация, развитието и активно гражданско участие. Литературата върху деца с типично развитие ясно показва, че ранният опит са критични за по-късното развитие на речта. При ранен достъп до подходящите стратегии за допълваща и алтернативна комуникация малките деца със значителни комуникационни затруднения получават шанс да изградят езикови и комуникационни умения, които се изискват за постигане на техния пълен потенциал и максимизиране на резултатите.
We are a national center servicing every sector of the Israeli population facing communication challenges. We have a free loan center, An AAC consultation center and we develop AAC solutions and resources through collaborations with advanced technology developers.
I will give the background on how we started, who are the people in need of AAC solutions ( developmental and acquired), the growing role of Hi-Tech solutions in AAC and how new assistive technologies are conceived and developed. I will talk about the need to collaborate between Hi-tech developers, engineers, AAC specialists, people who need AAC and their carers or family members.
С участието на:
Деница Сачева - заместник-министър МОН; д-р Джейн Муита - Представител на UNICEF за България; Милен Наков - директор на ЦСОП Плевен; Христо Христов - директор на РЦПППО Търговище; Алдона Мисаковска-Асамчик - ISAAC
УЪРКШОП // Децата с атипично функциониране зависят от адаптирани и следователно по-ограничени условия на околната среда, за да покажат оптимално комуникативно развитие. От гледна точка на детското развитието, трябва да бъдат подкрепени и насочвани преди всичко индивидуалната употреба и конструиране на смисъл на детето. Както ранната, така и по-късната интервенция изисква формулирането на стратегии, които са адаптирани към способностите и комуникативните средства на децата с проблеми на речта. Родителите и учителите трябва да се научат да използват комуникационните форми на детето и да го подкрепят и обучават по начини, които са едновременно сходни и различни от използваните при децата с типично езиково развитие. Въпреки че голяма част от общуването е рутинно е нужно децата да се научат да комуникират съдържания, непознати за техния комуникационен партньор. Уоркшопът прави преглед на стратегиите за интервенция, които могат да бъдат полезни в ранните и по-късните фази на разработването на допълваща и алтернативна комуникация. Темите включват избор на речник, използване на знаци и символи и участие в различни комуникационни дейности от прости избори до разкази за събития, непознати на комуникационния партньор.
УЪРКШОП // Децата, нуждаещи се от допълваща и алтернативна комуникация, са хетерогенна група и се нуждаят от индивидуално адаптирани интервенции. Избраното решение за допълваща и алтернативна комуникация трябва да съответства на двигателното и сетивно функциониране на детето, както и нивото му на разбиране. Уоркшопът ще представи рамка за оценка, интервенция и проследяване. Фокусът ще бъде върху необходимостта от получаване на информация за всяко отделно дете и как тя трябва да се използва при проектирането на интервенции за него.A framework for assessment, intervention and follow-up will be presented. The focus will be on the need for obtaining knowledge about each individual child and how this can be utilized when designing interventions for the child.
УЪРКШОП // Комуникацията се случва всеки дени и във всяка ситуация с различни комуникационни партньори. Изучаването на езика в режим с допълваща и алтернативна комуникация изисква конструирането на подпомагаща езика среда. Децата трябва да имат смислени възможности за използване на езика. По време на този уъркшоп ще бъдат представени и демонстрирани идеи за създаване на възможности за въвеждане на допълваща и алтернативна комуникация в реалния живот.
Помагащи технологии за контрол с поглед като елемент на специална образователна подкрепа при обучението на деца и ученици с множество увреждания, прилагани в ЦСОП - Плевен
PECS (Picture Exchange Communication System - PECS) е система за езиково обучение, която се използва за бързо развиване на комуникативни умения при лица с ограничена функционална реч.
Системата за общуване чрез размяна на картинки (PECS) е разработена през 1985г. от Лори Фрост и Андрю Бонди, като уникална допълваща/алтернативна система, която учи деца и възрастни с аутизъм и други комуникативни нарушения да инициират комуникация. Използвана за пръв път в Програмата за аутизъм в Делауеър (САЩ), PECS получава световно признание за това, че се фокусира върху инициаторната компонента на комуникацията. PECS не изисква твърде сложни или скъпи материали. Системата е създадена с мисъл за учителите, доставчиците на социални услуги и семействата, така че да може лесно да бъде прилагана на различни места. PECS насърчава комуникацията в социален контекст, без да има нужда от продължително предварително обучение.
УЪРКШОП // Уоркшопът ще представи практически примери на използване на ДАК, в съотвествие със "Програма за върхови постижения" (шотландска правителствена инициатива), която е рамка за обучение и преподаване, позволяваща на децата да развият своите възможности да бъдат
• успешни обучаеми
• уверени в себе си хора
• отговорни граждани
• ефективни участници в обществения живот
(www.ltscotland.org.uk/what-is-the-curriculum-for-excellence)
Our mission, at Microsoft, is to empower every person and every organization on the planet to achieve more. We announced this new mission a couple of years ago. It’s a mission that connects back to our earliest days as a company, but is aimed directly at the opportunities and challenges that the world will face in the decades to come. And it’s only attainable if everyone has access and opportunity to achieve more…
МАКАТОН е уникална езикова програма, която използва говор, жестове и символи, които позволяват на хората да общуват. Базирана е на списък от подбрани думи за всекидневна употреба.
МАКАТОН може да се използва като:
• систематичен мултимодален подход за преподаване на комуникативни, езикови и граматически умения
• източник на високо функционален речник, както за човек с комуникативни проблеми, така и за неговите интерактивни партньори.
МАКАТОН е създаден през 70-те години от Маргарет Уокър за подпомагане на комуникацията на хора с обучителни затруднения. Днес МАКАТОН е международно призната програма за алтернативна комуникация, адаптирана и пригодена за използване в над 50 други страни, сред които е България.
Адаптирането за употреба в България на програмата МАКАТОН е осъществено от БАЛИЗ в партньорство с Makaton Charity.
д-р Елеонора Лилова, ДАЗД; Грета Ганчева, МОН; Дороти Фрейзър, ISAAC; модератор: д-р Евгения Христова - Допълваща и алтернативна комуникация и правата на детето - право на общуване и комуникация, право на достъп до информация; право на обучение и образование; право на защита от насилие.